Home office - warunki i bezpieczeństwo pracy zdalnej (2024)

Praca w trybie home office ma na stałe trafić do Kodeksu pracy. Jakie zgodnie z prawem powinny zostać zapewnione warunki pracy zdalnej? Jak zadbać o bezpieczeństwo pracownika wykonującego pracę z domu?

Co dalej z „home office”? Praca zdalna może na stałe trafić do kodeksu pracy.

Pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w trybie pracy. Pracodawcy, ze względów bezpieczeństwa i w trosce o zdrowie pracowników, polecili pracę zdalną w domowym zaciszu. Wraz z upływem kolejnych zdalnych dni pracy, zyskała ona wielu zwolenników – zarówno wśród pracodawców, jak i samych pracowników. Już wkrótce praca na „home office” może stać się podstawową formą świadczenia pracy biurowej. Ekspert z zakresu prawa pracy - radca prawny Sylwia Marciniak z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes w Sosnowcu wyjaśnia kwestie dotyczące ergonomii pracy oraz jej warunków i bezpieczeństwa podczas „home office”.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

W obliczu pandemii, ustawodawca, w ramach tzw. tarcz antykryzysowych (tj. w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych Dz.U.2020.374 z późn. zm.), wprowadził możliwość wykonywania przez pracowników pracy w sposób zdalny (tzw. home office).

Pracodawca, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19, może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Istotnym jest, że pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj wykonywanej pracy. To jednak po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia narzędzi i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy zdalnej oraz jej obsługi logistycznej. Pracodawca może także polecić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną prowadzenie ewidencji wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania. Polecenie wykonywania pracy zdalnej może być w każdym czasie cofnięte przez pracodawcę.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2024 w świetle aktualnie obowiązujących przepisów

Termin: 28 lutego 2024

Sprawdź

Zobacz również:

  • Zmiany w Kodeksie pracy - praca zdalna zastąpi telepracę
  • Hybrydowy model pracy - 3 podstawowe rodzaje
  • Praca zdalna w kontekście nowelizacji przepisów z uwzględnieniem RODO i BHP

Praca zdalna w kodeksie pracy?

Tymczasowe rozwiązanie, wprowadzone w celu przeciwdziałania COVID-19, może na stałe „zagościć” w przepisach prawa pracy. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje bowiem nowelizację kodeksu pracy, której założeniem jest kodeksowe ujęcie, a więc w sposób powszechny, możliwości wykonywania przez pracowników pracy w ramach tzw. home office.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy o pracy zdalnej zawarte w w/w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. stanowią skromną próbę uregulowania ważnej i tej przyszłościowej kwestii. Przewiduje się, że praca zdalna, podyktowana kwestiami bezpieczeństwa w dobie pandemii, może towarzyszyć nam jeszcze bardzo długo. Ewentualna zmiana przepisów prawa pracy wymaga uregulowania wielu istotnych i niełatwych zagadnień. Jednym z priorytetów będzie dla ustawodawcy rozwiązanie kwestii odpowiedzialności za bezpieczeństwo i higienę pracy pracownika w czasie świadczenia pracy w sposób zdalny. Art. 207 § 1 kodeksu pracy, w sposób kategoryczny określa bowiem obecnie, że za stan bezpieczeństwa i higieny pracy
w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność pracodawca.

Bezpieczeństwo i higiena pracy na „home office”

Praca zdalna odbywa się jednak poza zakładem pracy, a zatem poza miejscem, na którego bezpieczeństwo i warunki ma możliwość oddziaływać pracodawca. Skoro pracodawca nie ma obiektywnej możliwości wpływania na bezpieczeństwo w miejscu pracy zdalnej, tj. w większości przypadków w domu pracownika, to nie powinien ponosić odpowiedzialności za brak zachowania bezpieczeństwa, a co za tym idzie, nie powinien odpowiadać za wypadki w domu pracownika, do których może dojść w czasie pracy zdalnej. Z drugiej jednak strony, skoro (zapewne) to pracodawca będzie ostatecznie decydować, czy polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, ustawodawca powinien nałożyć na pracodawcę pewne obowiązki. Pracodawca powinien co najmniej upewnić się, czy miejsce pracy zdalnej spełnia określone wymagania, pozwalające na wykonywanie pracy w sposób bezpieczny i higieniczny dla pracownika.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Sprawdź

Zobacz również:

  • Czy praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?
  • Czy ekwiwalent za używanie prywatnego komputera pracownika do celów służbowych może być zwolniony z oskładkowania?

Do uregulowania powyższych kwestii przydatnym mogą okazać się, obowiązujące już od 2007 roku, uregulowania dotyczące telepracy (art. 6717 kp). W stosunku do telepracownika pracodawca realizuje, w zakresie wynikającym z rodzaju i warunków wykonywanej pracy, obowiązki określone w dziale dziesiątym Kodeksu pracy (tj. w Dziale Bezpieczeństwo i higiena pracy), z wyłączeniem obowiązku dbałości o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy, obowiązków dotyczących obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy oraz obowiązku zapewnienia odpowiednich urządzeń higieniczno – sanitarnych.

Koszty pracy w domu

Oczywiście kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy w ramach pracy zdalnej nie jest jedynym aspektem wymagającym uregulowania. Ustawodawca musi pamiętać również chociażby o tym, aby w sposób kompleksowy uregulować kwestię dodatkowych kosztów, jakie powstaną po stronie pracownika w związku z wykonywaniem przez niego pracy w domu. Do takich kosztów należą chociażby koszty zużycia energii elektrycznej i wody. Powyższe wydatki, w przypadku świadczenia pracy w zakładzie pracy, ponosi pracodawca, tym samym nie powinien ich ponosić pracownik świadczący pracę w sposób zdalny.

Autopromocja

Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych

Sprawdź

Jak widać, ewentualna nowelizacja Kodeksu pracy wymaga pogłębionej i rzetelnej analizy, tak aby wprowadzane zmiany nie powodowały pojawiania się wątpliwości w stosunku pracy, lecz wątpliwości te usuwały.

Źródło:MGM KancelariaRadców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes w Sosnowcu

Home office - warunki i bezpieczeństwo pracy zdalnej (2024)

FAQs

Jak sprawdzić czy praca zdalna jest bezpieczna? ›

Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego czy praca zdalna jest bezpieczna, powinieneś niezwłocznie zgłosić ten fakt swojemu pracodawcy. Pracodawca oferując możliwość pracy zdalnej powinien przygotować szkolenia i najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa informacji.

Ile przysługuje dni pracy zdalnej? ›

wynosi 24 dni. 24-dniowy limit okazjonalnej pracy zdalnej obowiązuje niezależnie od wymiaru czasu pracy (wymiaru etatu) pracownika. Jest taki sam u pracowników zatrudnionych na pełny etat bądź na część etatu.

Kto nie może wykonywać pracy zdalnej? ›

Są to m.in.: pracownica w ciąży, rodzic dziecka z niepełnosprawnością, pracownik sprawujący opiekę nad najbliższymi. Odmówić takiemu pracownikowi będzie można, tylko gdy wykonywanie pracy zdalnej nie będzie możliwe z uwagi na rodzaj pracy lub jej organizacje. Powody odmowy powinny zostać wskazane pisemnie.

Czy w ramach pracy zdalnej pracownik może pracować za granicą? ›

Należy nadmienić więc, że żaden przepis nie zakazuje pracy zdalnej za granicą, choć konieczne jest w tym przypadku porozumienie w tym zakresie z własnym pracodawcą.

Na co uważać podczas pracy zdalnej? ›

Powyższe przykłady pokazują jak wiele zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa wynika z pracy zdalnej. Najważniejsze zagrożenia, o których powinien pomyśleć każdy pracodawca, to: Ataki phishingowe – podszywanie się pod pracownika lub pod managerów, działy IT itp.; Złośliwe oprogramowanie – malware, ransomware etc.

Jakie są minusy pracy zdalnej? ›

Wady pracy zdalnej:
  • większa izolacja społeczna i brak interakcji z innymi pracownikami,
  • większa konieczność samodyscypliny i samokontroli,
  • trudność w oddzieleniu pracy od życia osobistego i łatwiejsze naruszanie balansu między pracą a życiem osobistym,
  • trudność w komunikacji i koordynacji z innymi członkami zespołu,
Apr 14, 2023

Komu przysluguje 24 dni pracy zdalnej? ›

Praca zdalna okazjonalna. Każdy ma prawo do 24 dni pracy zdalnej. Nowe przepisy wskazują także, że od 7 kwietnia każdy pracownik będzie mógł poprosić pracodawcę o zgodę na pracę zdalną, jeżeli tylko stwierdzi że ma taką potrzebę, tzw. incydentalna lub okazjonalna praca zdalna.

Co po przekroczeniu 24 dni pracy zdalnej? ›

Po wyczerpaniu rocznego limitu 24 dni roboczych okazjonalnej pracy zdalnej pracownik będzie mógł złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej, ale już na ogólnych zasadach, dotyczących pracy zdalnej naprzemiennej.

Czy na pracy zdalnej można wyjść z domu? ›

Przepisy dotyczące pracy zdalnej co do zasady nie zawierają szczególnych regulacji dotyczących wyjść prywatnych w czasie pracy, a zatem zastosowanie w takiej sytuacji znajdą ogólne regulacje dotyczące pracowników stacjonarnych.

Ile dni pracy zdalnej dla rodziców? ›

Zgodnie z art. 6733 § 1 Kodeksu pracy praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Aby skorzystać z tego przepisu, należy złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej.

Czy kazdy może skorzystac z pracy zdalnej? ›

Pracę zdalną mogą wykonywać osoby, w których zakładzie została wprowadzona możliwość pracowania z domu. Wówczas zatrudnieni mogą złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej. O przejściu na tryb pracy zdalnej decyduje pracodawca. Wniosek o pracę zdalną może zostać przez niego odrzucony.

Komu nie będzie można odmówić pracy zdalnej? ›

Pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, matce lub ojcu dziecka do 4 lat, pracownikowi opiekującemu się niepełnosprawnym członkiem rodziny i innym osobom uprzywilejowanym wymienionym w art.

Czy mogę pracować zdalnie z USA? ›

Czy można pracować zdalnie dla firmy z USA? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Pracownicy spoza USA, m.in. z Europy czy Azji, coraz częściej nawiązują współpracę z firmami amerykańskimi i prawo przewiduje dla nich rozwiązania, które umożliwiają zatrudnianie zagranicznych pracowników lub wykonawców.

Ile czasu można pracować zdalnie za granicą? ›

Przepisy nie regulują, jak długo można pracować zdalnie, przebywając za granicą Polski. To kwestia umowy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

Kto może skorzystać z pracy zdalnej? ›

Oznacza to, że zarówno pracownicy zatrudnieni na pełny etat, jak i pracownicy zatrudnieni na jego część, mogą w ciągu roku skorzystać z 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej.

Jak zweryfikowac pracę zdalna? ›

Nowe przepisy upoważnią pracodawcę do przeprowadzania kontroli pracownika w miejscu wykonywania przez niego pracy zdalnej. Kontrola taka będzie opierała się na zasadach określonych przez strony w regulaminie, poleceniu pracy zdalnej bądź w porozumieniu zawartym z pracownikiem przez pracodawcę.

Jak znaleźć prawdziwą pracę zdalną? ›

Oto kilka wskazówek, jak znaleźć prawdziwą pracę zdalną i uniknąć oszustw.
  1. Sprawdź reputację pracodawcy. ...
  2. Zwróć uwagę na wynagrodzenie. ...
  3. Zwróć uwagę na szczegóły oferty pracy. ...
  4. Unikaj płacenia z góry. ...
  5. Skorzystaj z zaufanych źródeł. ...
  6. Zwróć uwagę na brak kontaktu twarzą w twarz.
Feb 11, 2023

Jak kontrolować pracę zdalną? ›

Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika. Pracodawca, w myśl par. 2, ma dostosować sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju.

Jak znalezc legalna pracę zdalna? ›

Praca w domu - gdzie szukać? Ofert pracy zdalnej możesz znaleźć na facebookowych grupach takich jak “Praca w mediach”. Sprawdź również serwisy wirtualnemedia.pl oraz grapevinejobs.pl. Stawki dla współpracowników redakcji znajdują się w przedziale 1500 - 2500 zł miesięcznie.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Lidia Grady

Last Updated:

Views: 5420

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lidia Grady

Birthday: 1992-01-22

Address: Suite 493 356 Dale Fall, New Wanda, RI 52485

Phone: +29914464387516

Job: Customer Engineer

Hobby: Cryptography, Writing, Dowsing, Stand-up comedy, Calligraphy, Web surfing, Ghost hunting

Introduction: My name is Lidia Grady, I am a thankful, fine, glamorous, lucky, lively, pleasant, shiny person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.